آراد برندینگ
خانه / دسته‌بندی نشده / آموزش ساده ساخت ظروف سفالی

آموزش ساده ساخت ظروف سفالی

خاک رس که ماده اولیه سفالگری می باشد، خاصیت ویژه ای دارد که هنگام ساختن ظروف سفالی بسیار با اهمیت می باشد. در اینجا آموزش ساده ای از آن را می آوریم.
سفالگری با گل رس انجام می شود البته اگر هر چه بیشتر آن را ورز دهند شکل پذیر تر و یکنواخت تر خواهد بود ولی این اتمام ماجرا نیست بعد از خشک شدن اولیه نوبت به پختن آن می رسد تا طی فعل و انفعالی که به دلیل حرارت بالای کوره بر ذرات گل رس ایجاد می شود موجب سخت شدن و مقاومت آن در عوامل جوی و فیزیکی و حتی حرارت می شود و می توان در ظروف سفالی غذا ذخیره کرد. چرا که حشرات و حیوانات موزی قادر به نفوذ در آن نمی باشند و می توان در پخت غذا از آن استفاده نمود چرا که در برابر حرارت تا درجه پخت و پز و بالاتر مقاوم خواهد بود.
شکل کوره سفالگری و درجه حرارت آن در کیفیت سفال بسیار موثر می باشد و ر حود ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد مناسب ترین درجه حرارت می باشد و البته مدت حرارت نیز مهم است.
کیفیت سفال های لعابدار هم به دلیل لایه لعاب که مانند شیشه عمل می کند و ضد رطوبت می باشد و هم به دلیل آنکه بعد از لعاب زدن سفال دوباره حرارت کوره را می بیند محکم تر از سفال معمولی و بدون لعاب خواهد بود.
منبع: هنر ایرانی

مطلب پیشنهادی

خرید اینترنتی ظروف سفالی باکیفیت

خرید اینترنتی ظروف سفالی باکیفیت

آیا می دانید یک نمونه بسیار مناسب برای خرید ظروف سفالی باکیفیت به این صورت …

دیدگاهتان را بنویسید

بسته آموزشی بسته آموزشی