آراد برندینگ
خانه / دسته‌بندی نشده / ظروف سفالی تزیینی استان یزد

ظروف سفالی تزیینی استان یزد

سفالگری در مناطق مختلف ایران به خصوص استان یزد، قدمتی طولانی دارد که ظروف زیبای تزیینی که از جنس سفالی است، ساخته می شود.
تنوع فرهنگی و قومی سرزمین ایران بسیاری متنوع و غنی می باشد و این تنوع عظیم در تمام بخش های زندگی سنتی و محلی اقوام گوناگون ایرانی تأثیر گذار و مشخص است.
به عنوان نمونه در استان یزد کارگاه های سفالگری بسیاری از زمان های گذشته تاکنون فعال می باشند و به صورت تجاری آثار خود را ارائه می نمایند.
در هر استان و منطقه از ایران با توجه به شرایط خاک رس و پیشینه فرهنگی و تاریخی که ریشه در گذشته های دور داشته اند را در تمام آثار دستی و هنری خود از جمله سفالگری آشکارا نشان می دهند. در شهرستان میبد در یزد خاک رس منطقه به دلیل ساختار خاصی که دارد از چسبندگی بسیار زیادی برخوردار است و برای آماده سازی گل رس مراحل خاص خود را نیاز دارد، از جمله به مدت مشخصی با پا حسابی ورز می دهند تا برای کار سفال آماده باشد و سپس بر مبنی مقیاس وسیله ای که می سازند گل را در ابعاد گوناگون به صورت چانه در می آورند و البته این ابعاد به گونه ای می باشد که برای ظرف و وسایل سفالی بزرگ از خمیر گل رس سفت تر استفاده می نمایند و برای وسایل سفالی کوچک از گل های نرم تری استفاده می کنند و با شرایطی که حاکم بر طرح سفال و کیفیت مورد نظر کار را ادامه و آثار زیبایی خلق می کنند.
منبع: هنر ایرانی

مطلب پیشنهادی

خرید اینترنتی ظروف سفالی باکیفیت

خرید اینترنتی ظروف سفالی باکیفیت

آیا می دانید یک نمونه بسیار مناسب برای خرید ظروف سفالی باکیفیت به این صورت …

دیدگاهتان را بنویسید

بسته آموزشی بسته آموزشی